středa 30. dubna 2014

Pizza Oliver



Asi každý kdo peče pizzu má svůj oblíbený recept na těsto. Ten můj je rychlý, snadný z málo surovin a navíc autorem je Jamie Oliver, což zaručuje určitou kvalitu. Tohle těsto se mi vždycky povedlo (i pro 20 lidí) a i druhý den, po ohřátí, je krásně měkké a chuťově výborné. Určitě doma všechny suroviny máte:

Ingredience:

330 g hladké mouky
1 lžíce cukru
1 lžíce soli
1 sušené droždí
170 ml vlažné vody

Postup:


Všechno dobře smícháme a na vále rukama prohněteme. Necháme kynout zatím co si připravujeme náplň. Tu už nechám na vás, možností je bezpočet, slané i sladké. Pečte v předehřáté troubě na plný výkon 5-10 min.


Zkoušeli jste už pizzu na sladko?

úterý 29. dubna 2014

Tortilla





Musím se vám přiznat k takové malé úchylce, nejspíš pramenící z dětství. Řada lídí pokládá za základní suroviny v kuchyni chleba a mléko, u mě to jsou vajíčka a alobal, ne že bych je tak často používala, ale když je mám doma, hřeje mě to u srdce. Takže kdykoliv vidím vajíčka v akci kupuju je, průšvih je, že ve Sparu je teď mají celý týden za 15,- , tak mám doma spousty vajíček (alobal mám samozřejmě taky, ale ten skoro nepoužíval, jen jsem ho vždycky záviděla spolužačce ze základky, protože v něm měla balený svačiny a já "jen" v ubrousku :)



Jak už jste nejspíš odtušili, bude to dnes recept s vajíčky (nebojte, bez alobalu). Je to španělská tortilla, která se připravuje úplně jinak, než ta mexická. Je to velmi jednoduchý a poměrně rychlý recept ze surovin, které máte nejspíš i doma. Pokud máte taky tak rádi chuť smažené cibulky a opečených brambor, tak s chutí do toho.


Ingredience:

2 střední brambory
1 cibule
3 vejce
Olej
Sůl

Postup:


Brambory a cibuli nakrájíme na co nejmenší plátky. Rozpálíme pánvičku, přidáme olej a 5 min smažíne brambory, které si osolíme. Poté k nim přidáme cibuli a smažíme do měkka. Zalijeme rozšlehanými a osolenými vejci a smažíme...a teď to přijde, část kdy mozek chápe, ale ruce a pánvička nespolupracují :) během smažení tortillu za pomoci talíře dvakrát obraťte (já to zvládla jen jednou za cenu mírného připálení, které ve finále celkem dobře chutnalo:)

Tortillu podávejte se spoustou čerstvé zeleniny (obzvlášť ti co by chtěli mít výčitky, že je to smažené, těm taky radím smažit na "dobrém" tuku, ne všechny jsou zlé;), zeleninu můžete přidat i dovnitř během smažení spolu s cibulkou. Tak snad vám bude chutnat.




Je něco co potřebujete mít doma vy?

pondělí 28. dubna 2014

Co dobrého v Bosně



Tyto Velikonoce byl můj manžel Tom v Bosně (v Hercegovině nebyl, to je jen malá oblast na jihu). Před dvěma lety jsem tam byla s ním a moc ráda na to vzpomínám. Na každém rohu voní pekárna, farmářský trh nebo kavárna. Všechno bylo čerstvé, krásné, lahodné a mé srdce škudlila zaplesalo z tak nízkých cen. Nemohu se s vámi nepodělit, alespoň slovně, o dvě velké dobroty, které mi Tom přivezl.


Ovčí sýr


Bylo to (už dávno není) kilo jemného a chuťově nezaměnitelného sýra balkánského typu (aby ne, když je z Balkánu:). Neměl nijak nepříjemně výrazné aroma nebo pachuť "chlívku". S takovýmto sýrem jde vaření raz dva :) tak jsem z něj udělala rychlovku jen ze tří surovin:

Bulgur-pórek(smažený)-ovčí sýr. V tomto pořadí stačí navrstvit na talíř a je to. 

Jsem si jistá, že i u nás se dá podobný sýr koupit, třeba na farmářských trzích na Jiřáku (jen nebude asi za 200,- kilo:)

Cockta

Nevím kdo z vás tento Slovinský nápoj ochutnal a co si o něm myslíte, ale mě naprosto dostal. Jsem velký fanda kofoly (nepiji moc limonád, ale když už, tak kofolu), dokonce tak velký, že jsem si kdysi s kamarádkami koupila kofolácký žejdlík, a pak ho sebou nosila do oblíbené kavárny :). Jenže pak jsem ochutnala cocktu a neuvěřitelně mi zachutnala. Jak mi prozradil pán, od kterého jsem na vánočních trzích kupovala tolik cockty co se dalo, (moc se nedalo, neměla jsem dost hotovosti a pán si za to účtoval nekřesťanské peníze), cockta je droga Balkánu a já už pozoruji známky závislosti :). V Praze je k mání v obchůdku se srbskými specialitami v Žitné 22.





A v jaké zemi vám nejvíce chutná?

neděle 27. dubna 2014

Vody šumí po Lučinách



Dneska jsem původně chtěla psát o něčem úplně jiném (teda ne úplně, neb sýr byl také tématem), ale po obědě, na který nás pozvali přátelé, jsem nemohla jinak než sem vložit naprosto skvělý, jednoduchý recept na domácí Lučinu paní hostitelky. Ani nevíte jak se těším, až ho vyzkouším (hned zítra).

Ingredience:

1 ks velkého bílého jogurtu min 3% tuku ( pokud si chcete vyrobit i jogurt tak recept je ZDE)
100 ml smetany 12%
Sůl

Postup



Vše smícháte, dáte do plátýnka (já použiji plínku...ne zrovna pampersku:), které umístíte do cedníku a v necháte odkapat syrovátku do misky (ideálně přes noc). Syrovátky bude dost a můžete ji použít třeba do koláče místo mléka, nebo ji vypít, protože má celou řadu blahodárných účinků na tělo, taky se používá při redukčních dietách.

Pokud chcete ovocnou variantu, stačí dát ovocný jogurt místo bílého (a klidně nemusí být ani smetana)


A to je vše přátelé Dádydádydádádáda :). Já se nejvíc těším jak z toho upeču cheescake. Nebo si ji namažu s pažitkou na chleba.

Máte taky nějaký recept na sýr? Nejlépe bez syřidla, které jsem líná shánět :)












sobota 26. dubna 2014

Gaspacho cho cho

Včera jsem dostala obrovskou chuť na tuhle studenou rajčatovou polévku a v dnešním skoro letním dni mě krásně osvěžila. To nejlepší gaspacho ale připravují v jednom malém  stánku uprostřed promenády městečka Palma del Rio v Andalusii. Nikdy bych ho neobjevila nebýt mé švagrové Lenky. 
Přikládám recept na jednoduché, krásně červené a výborné gaspacho.

Ingredience:

400 g rajčat (to španělské sluníčko do nich nedostanete, ale i tak to bude dobrota)
1/2 salátová okurka (oloupaná)
1/2 kapie (díky ní bude mít polívka krásnou oranžovo-červenou barvu)
1 zelená paprika
1 rohlík/houska
1/2 stroužku česneku
50 ml kvalitního olivového oleje
sůl, pepř, bazalka, vinný ocet

Postup:

Rajčata na špičce nakrojíme do kříže a necháme chvíli ve vařící vodě, pak oloupeme (někdy mi to jde asi stejně dobře jako s rebarborou). Rajčata, ostatní zeleninu a pečivo nakrájíme. Chvilku to všechno necháme spolu spřátelit (klidně i přes noc v lednici).Všechny ingredience vložíme do mixéru a vyšleháme v hladkou polévku. Osolíme a dochutíme. Necháme dobře vychladit. V Palmě tuhle dobrotu podávali s vařeným vajíčkem (teď po Velikonocích třeba ještě nějaké máte).



A co vy a studené polévky, jaký máte recept?





Rebarborový koláč pro dobrou náladu




Rebarborový koláč patří mezi mé nejoblíbenější. Nedávno jsem se dozvěděla, že rebarbora v sobě obsahuje látky zlepšující náladu, pomáhá s redukcí hmotnosti (i když nevím jestli i v tomto koláči :) a obsahuje celou škálu vitamínů B. Její kyselá chuť v kombinaci s tvarohem, vláčným těstem a křupavou drobenkou mi přijde úžasná. Ten nejlepší rebarborový koláč v naší rodině peče Alice (ona vůbec peče samé báječné koláče, které vám zvednou náladu i bez rebarbory) a tak se chci s vámi podělit o její recept.

Ingredience:

Těsto:
2 hrnky polohrubé mouky (já použila jeden hrnek celozrnné mouky a jeden hrnek od kamarádky)
1 hrnek cukru (to jen pro ty co chtějí svojí hmotnost skutečně redukovat, ostatní mohou dát podle chuti i méně, já podle chuti dávám třtinový)
1 prášek do pečiva (raději nějaký bez fosfátový)
2 vejce
1/2 hrnku oleje
1 1/2 hrnku mléka

Náplň:
1 tvaroh
1 vanilkový cukr (patřím mezi lidi, kteří předstírají, že netuší, že na tom pytlíčku je napsáno vanilinový) 
"Čím víc, tím líp" rebarbory

Drobenka:
50g polohrubé mouky
50g cukru
50g hery

Postup:

Doporučuji postupovat pozpátku, nejdřív si připravte drobenku. Potom smíchejte tvaroh s cukrem a připravte si ho do igelitového, nebo zdobícího sáčku, pro lepší a rychlejší aplikaci (ale nemusíte, koláč bude stejně dobrý i bez toho). Oloupejte rebarboru (s tímhle vždycky trochu zápasím...no prostě nejsem úplně šikovná :) a nakrájejte ji. A teď přijde na řadu těsto, s tím se moc mazat nemusíte, stačí přidávat suroviny v pořadí v jakém jsou napsané a míchat. Pokud by bylo těsto moc tuhé přidávejte mléko. Těsto nalijte do menšího/většího pekáčku,formy (podle toho jak velký hrnek jste použili, v tomto případě nejde o anglické "cups" s přesnou mírou, ale prostě jen o hrnek který vám zrovna přijde pod ruku). Tvaroh se může dát na těsto i lžičkou, ale mě to jde lépe se zdobičkou, není po celém povrchu, spíš v takových mřížkách. Pak už jen rebarbora a vše zasypat drobenkou a může se péct. Na 180°C asi 30-40minut (no možná i jen 20 nebo naopak 50 ... ono dost záleží na velikosti toho hrnku), to že je koláč hotový poznáte podle krásné vůně a zlatavé kůrky.


Rebarboru mám moc ráda, ale peču z ní jen koláč. Potěší mě, když mi napíšete, jak kromě koláče, rebarboru připravujete vy.